Grily na dřevěné uhlí

Gril na dřevěné uhlí je prostě klasika, na kterou pravověrní vyznavači barbecue nedají dopustit. Nezaměnitelná atmosféra spojená s posezením pod širým nebem, žhnoucí uhlíky a vůně čerstvě pečeného masa (nejen maso se dá grilovat). Kdo by odolal.

Další výhodou grilů na dřevěné uhlí je cena. Nejjednodušší a nejlevnější gril pořídíte za méně než 300 Kč. Nevýhodou naopak je, že se odkapávající tuk dostává do ohně a následně se z něj uvolňují škodlivé látky. Tomu se naštěstí dá předejít několika způsoby. Nejelegantnějším řešením může být gril, který nemá ohniště přímo pod grilovanými pokrmy. Pro tento způsob, kdy je maso je ohříváno horkým vzduchem, se požívá termín nepřímé grilování. Zabránit odkapávání tuku ale můžete i použitím hliníkového tácku.

Co se materiálů týče, je možné se setkat s plechovými grily, které jsou levnější a lehčí. Jejich nevýhodou je nižší stabilita. Oproti tomu litinové grily jsou těžší, stabilnější a lépe drží teplo.

I v případě, že jste na základní škole zrovna nevynikali v geometrii vám neunikne, že většina grilů má buď kulatý nebo obdélníkový tvar. Vězte, že s kulatým grilem dosáhnete rovnoměrnějšího průběhu grilování, obdélníkový vám umožní připravit víc porcí naráz.

Výhody
– cena
– velký výběr různých typů a druhů
– snadná manipulace, lehce přenosné
– nezaměnitelná chuť grilovaného pokrmu
– atmosféra a romantika

Nevýhody
– rozdělání ohně a rozdmýchání žhavých uhlíků vyžaduje jistou dávku zručnosti a trpělivosti
– pozor na odkapávající tuk
– při přímém grilování hrozí větší riziko připálení
– je třeba počítat s delší dobou na přípravu jídla

Zdroj energie
dřevěné uhlí, grilovací brikety, dřevo

Cena:
od 200 Kč

Tip Nagrilu.cz:

Značkový gril na dřevěné uhlí Cadac Neoway 47

– umožňuje přímé i nepřímé grilování
– průměr roštu 47 cm
– síla plechu 0,9 mm s vrstvou porcelánového smaltu
– nový revoluční tříhranný tvar
– polyprénová nárazuvzdorná kola s logem
– odkládací plochy na přslušenství z termoplastu
– víko s integrovaným držadlem a ovládáním proudění vzduchu
– držadla grilu a víka z termoplastu (Stay cool)
– nerezová nádoba na popel
– součástí balení je košík pro nepřímé grilování včetně nerezové odkapávací misky a závěsná lišta na grilovací náčiní a závěs na víko (slouuží i jako ochrana proti větru)