Pokud se vám hrůzou orosilo čelo potom, co jste si přečetli několik populárně-naučných článků o škodlivosti a rizicích grilování, pak je následující text určen právě vám. Takže vezměte kapesník, otřete zpocené čelo a dejte se do čtení.
Nejprve si prohlédněte váš gril. Pokud jste ho před týdnem přivezli z prodejny a nyní už působí stejně opotřebovaným dojmem jako vy, když se domů vrátíte po celonočním tahu, pak je možná něco špatně. Jestli si ale grilované pokrmy nedopřáváte třikrát denně sedm dní v týdnu, nemusíte mít obavy. Jen je třeba dbát na to co a jak grilujete.
1. Používejte vhodný typ grilu.
2. Před a po použití gril i ostatní grilovací pomůcky důkladně umyjte.
3. Investujte do kvalitního dřevěného uhlí.
4. Chcete-li předejít nákaze bakteriemi, musí mít maso ve středu teplotu minimálně 70 °C po dobu deseti minut. Maso je možné nejprve tepelně opracovat v mikrovlnné troubě a teprve poté na grilu. Pro zjištění teploty můžete použít vpichovací teploměr.
5. Pokud je to možné, dejte si trochu práce s přípravou marinády. Marinované maso je chutnější a podle některých studií se z něj uvolňuje méně heterocyklických aminů. Použitá marináda musí být vždy čerstvá.
6. Maso musí být dobře propečené do hloubky, až ke kosti, ne jen na povrchu.
7. Nepoužívejte stejné talíře, příbory a prkénka na grilované maso a další přílohy, pokud jste na nich před tím připravovali syrové maso.
8. Dodržujte obecné hygienické zásady. Po manipulaci se syrovým masem si důkladně umyjte ruce.
9. Nenechte se zmást barvou masa pokud jste ho marinovali. Za svoji zahnědlou barvu může více vděčit marinádě a ne tomu, že je dobře propečené.
10. Potraviny podléhající zkáze nikdy nenechávejte vystavené přímému slunci. Na krátkou chvíli je můžete odložit do stínu, jinak používejte ledničku, ze které je vyndáte až ve chvíli použití a poté je do ní vrátíte.
11. Grilovat začněte až ve chvíli, kdy je gril rozpálený, uhlíky dřevěného uhlí musí žhnout, ne z nich šlehat plameny.
12. Nenechte tuk odkapávat do ohně. Zabránit tomu můžete použitím alobalu nebo hliníkové grilovací mřížky. Některé grily jsou konstruované tak, že odkapávání tuku do ohně přímo zamezují.
13. Nevystavujte grilované maso přímému plameni.
14. Připálené maso nejezte.
15. Preferujte pro grilování méně tučné maso, drůbež, ryby. Méně vhodné je vepřové a hovězí. Uzeninám nebo tlustému vepřovému se raději vyhněte. Odstraňte tučné okraje masa, u drůbeže stáhněte kůži.
16. Zeleninový salát je nejlepší přílohou k ugrilované masové pochoutce.
17. A nezapomeňte: smích je nejen nejlepší lék, ale i nejlepší koření života. Dopřávejte si ho při grilování a rožnění plnými doušky. Pomůžete tím svému zdraví. Doporučuje deset z deseti redaktorů jednočlenného redakčního týmu Nagrilu.cz :-).
Věděli jste?
200g porce kuřecích prs připravených na grilu obsahuje přibližně o polovinu nižší množství tuku než obdobná porce smaženého kuřete. Zdroj: stripky.cz