Kouzlo zahradní kuchyně

Milujete letní pohoštění, zábavu s přáteli a dobré jídlo a pití? Pak zvažte pořízení zahradní kuchyně – a příští sezónu si doslova vychutnáte s těmi, které máte rádi. Nabízí se hned dvě možnosti – prodloužení stávající kuchyně v domě nebo vybudování samostatné praktické jednotky venku. Může to být hračka – stačí se pustit do plánování.

Pro začátečníky i náročné

Zlatou střední cestou může být jednoduchá možnost. Jestliže nechcete rovnou budovat snovou venkovní kuchyni, pak stačí pořídit několik doplňků, díky kterým budete mít při venkovním vaření a grilování vše při ruce. Kromě grilu nebo jiné varné plochy je potřeba myslet na pracovní zónu, abyste nemuseli odbíhat do kuchyně v domě. V tomto případě můžete volit hned z několika variant – poslouží třeba starý dobrý servírovací stůl, který navíc můžete po skončení sezóny zazimovat a uskladnit.

gril-na-zahrade

Druhou možností je vybudování pracovní plochy svépomocí. Můžete zakoupit třeba spodní část kuchyňské linky, nebo jednoduše položit pracovní desku na podklad z kamene či ze dřeva – vše záleží jen na vaší fantazii a koncepci zahrady. Ideální je však budovat tam, kde nechybí zastřešení a ochrana proti nevlídnému počasí. Jedině tak vám ani mraky nepokazí sešlost s přáteli. Kromě pracovní a varné zóny by pro větší komfort nemělo chybět ani mycí centrum. Jestliže nemáte kde jej vybudovat, můžete si potraviny umýt a připravit dopředu. Nezapomeňte ještě na úložný prostor, kam umístíte náhradní nádobí, čisté ubrousky a odpadkový koš – a hodování může začít, protože kdo je připraven, není překvapen!

Výhody: Díky pár doplňkům získáte v exteriéru kuchyni, kterou navíc můžete kdykoli přemístit, pozměnit její styl a především si vyzkoušíte, zda vás vaření venku zaujme natolik, že se třeba v budoucnu pustíte do stavby zahradní kuchyně nastálo. Hlavní výhodou je rovněž malá investice.

Pevná nebo pohyblivá?

Pokud patříte mezi vášnivé kuchtíky a toužíte po opravdu vymazlené zahradní kuchyni, pak můžete začít přemýšlet, zda naplánujete pevnou nebo pojízdnou kuchyňskou plochu. Pohyblivé kuchyně můžete opět jednoduše uschovat a zazimovat nebo přestěhovat na jiné místo, jakmile sezóna skončí. Jsou to většinou modulární sestavy na kolečkách. Zajímavější však bývá možnost vybudování stálé zahradní kuchyně. Ta se hodí ideálně k větším zahradám nedaleko posezení – tak můžete připravovat chutné pokrmy a zároveň nepřijdete o bezprostřední komunikaci se svými hosty. Základem bývá opět varná plocha nebo gril, pracovní zóna a mycí centrum – zkrátka kuchyň se vším komfortem, bez zbytečného odbíhání domů.

Výhody: Výhodou výstavby poctivé zahradní kuchyně je především skutečné kuchyňské zázemí se vším pohodlím, které znáte z domu. Vyšší investice se vám vrátí v podobě mnoha gurmánských zážitků, které si vychutnáte na čerstvém vzduchu.

Kam s ní?

Důležitým aspektem plánování kuchyně je její umístění. Plánujte ji v takové části zahrady, kam příliš nefouká – nejen kvůli kouři, ale také kvůli bezpečnosti Kromě zastřešení kuchyně můžete zvážit také zástěnu jako ochranu proti větru nebo dokonce posuvné panely, kterými místo zcela uzavřete v zimním období. Takovou plochu můžete využívat také jako zimní zahradu. Barbecue party v zimě? Na to odpovíme – proč ne?

» Zahradní grill Weber v prodejně Weber World.
» Hledáte recepty pro každodenní vaření?
» Big green egg