Maso je základ každé správné oslavy a party. Jaké zvolit?

Zamyslete se, na co vzpomínáte nejraději z oslav, svateb nebo zahradních grilovaček? Na prvním místě jistě bude skvělá zábava s rodinou a přáteli, ale hned na druhém vás zaručeně napadne skvělé maso na grilu, po kterém jste se oblizovali ještě druhý den. Naplánujte si akci, na kterou díky skvěle ugrilovanému masíčku nezapomene nikdo z přítomných.

Jaké maso na gril zvolit

Promyslete si, jakou oslavu chcete mít. Jde o party pro partu kamarádů, kteří ujíždí na hovězím a vepřovém? Nebo si chcete udělat dámskou jízdu a zvolíte raději drůbeží maso? Případně chystáte svatbu nebo oslavu pro více lidí a chcete, aby nikdo nebyl o hladu? Grilované sele nebo tele nasytí hodně hladových krků. Každé maso na gril si žádá zvláštní přípravu i dobu, kterou musí strávit na grilu, aby bylo měkoučké a lahodné.

Lehká drůbež je zaručená rychlovka

Kuře, krůtu nebo krocana s jemným masem ocení především dámská část osazenstva. Krůta a krocan mají 9 různých druhů mas a svůj kousek si tak vybere opravdu každý.

 • Na ugrilování kuřete stačí 1 hodina.
 • Krůta a krocan potřebují přibližně 3 hodiny grilování.
 • Počítejte s půl kilem masa na jednoho hosta. Berte také v úvahu, že například krocan má v sobě přibližně 4 kg kostí. Navíc při grilování se ztratí až 30 % hmotnosti zbylého masa. Pokud chcete grilovat například 16kg krocana, zbyde vám přibližně 8,5 kg masa, na kterém si pochutná 17 lidí.
 • Z krůty a krocana sundejte po dvou hodinách alobal a potírejte je marinádou. Kůže tak bude pěkně křupavá a plná chuti.

krocan

Hovězí nebo vepřová kýta potěší každého milovníka masa

Na pořádném kusu hovězího nebo vepřového masa z kýty si pochutnají všichni chlapi, a i ženy se určitě s chutí zakousnou do šťavnaté pochoutky.  Libové maso s minimem tuku je navíc velmi snadné ugrilovat, takže se ho nemusí bát zvolit ani úplní začátečníci.

 • Hovězí i vepřová kýta se griluje přibližně 3,5 hodiny.
 • Na jednoho strávníka počítejte s půl kilem kýty.

kyta

Grilované sele skrývá několik druhů mas

Pokud se chystáte na větší akci a nechce se vám zabývat se starostí s několika druhy mas, ogrilujte si selátko. Obsahuje jak libové kousky, tak prorostlejší místa plná chuti. Pro úsporu času je vhodné si nechat sele na gril předem naložit.

 • Vykuchané 25kg selátko s přehledem nasytí 25 lidí.
 • Pro jednodušší přípravu si nechte sele předem naložit do solného láku.
 • Počítejte s tím, že sele o váze 20-30 kg se griluje přibližně 3 hodiny.
 • Po 2 hodinách grilování sejměte alobal, potřete marinádou a nařežte kůži. Ve chvíli, kdy kůže zezlátne, můžete ji ořezat a pochutnat si na ní. Sele dál postupně potírejte marinádou a dopékejte. Hotové maso ořezávejte na plátky.

sele

Zlatý hřeb večera – tele na grilu

Na velikou svatební hostinu nebo akci čítající několik desítek až stovek hostů je zapotřebí pořádný kousek masa. Grilované tele vám v tomto směru udělá velikou službu. Rozmanité druhy masa, které na teleti najdete, pohostí náročné dámy i mlsné pány.

 • Na jednoho hosta počítejte s půl kilem masa.
 • Protože grilované tele může mít téměř půl tuny, je zapotřebí počítat s velmi dlouhou dobou rožnění. To zabere nejméně 7 hodin.
 • Před grilováním se musí maso naložit a napíchnout na jehlu tak, aby se v průběhu grilování nepřevažovalo. Je proto vhodnější si nechat tele připravit.
 • V průběhu grilování se maso postupně odkrajuje a potírá marinádou. Je vhodné zajistit si obsluhu grilu, která se bude starat o vše potřebné a vy se budete moci věnovat hostům.

tele

Party bez starostí

Chcete si užít akci bez starostí? Objednejte si vše potřebné u odborníků na grilování. V Party pohotovosti vám nejen zapůjčí gril a vybavení, ale maso vám naloží, dovezou a postarají se o celé grilování přímo na místě akce. Vy už si jen řeknete, kdy má vše vypuknout. Na Party pohotovost se obraťte i ve chvíli, kdy si přejete mít na akci výčep s řádně vychlazeným pivem, posezení a stoly. Vypůjčit si v parných dnech můžete i slunečníky nebo naopak party stany, které vás ochrání, když fouká, prší nebo sněží.

Mohlo by vás zajímat:

» Zahradní grill Weber v prodejně Weber World.
» Hledáte recepty pro každodenní vaření?
» Big green egg