Zahradní grily aneb na čem nejčastěji grilujeme

Zatímco ještě před pár lety se letní posezení s přáteli obvykle omezovala na opékání špekáčků u ohýnku, v posledních letech Češi přišli na chuť grilování.

Byť má posezení u ohníčku svoje nesporné kouzlo, s nástupem popularity grilování se úroveň těchto přátelských či rodinných setkání dostala do zcela jiné dimenze. A to jak po stránce společenské, tak kulinářské. Ani nemusíte přátelům vznosně oznamovat, že pořádáte barbecue párty, stačí se zmínit, že u vás na zahradě bude večer grilovačka a máte jistotu, že jediná židlička nezůstane prázdná.

Zahradní grily se staly neodmyslitelnou součástí vybavení všech, kteří podlehli vášni spojené s přípravou všech představitelných (a často i nepředstavitelných) pokrmů na grilu. Zatímco dříve pánové při společném setkání diskutovali hlavně o svých čtyřkolových miláčcích, dnes už nikoho nepřekvapí, když se jako první vrhnou ke grilu a vášnivě debatují o výhodách polohovatelných roštů, počtu hořáků nebo praktičnosti odkládacích ploch.

V našich končinách patří mezi nejrozšířenější grily na dřevěné uhlí. Pokud máte s grilem na dřevěné uhlí spojenou představu jednoduchého “kotlíku” s grilovací mřížkou nahoře, pak by to bylo něco podobného jako chtít se s dvouplošníkem vyrovnat nadzvukové stíhačce. I dnes si samozřejmě můžete pořídit jednoduchý gril, ale pokud pomineme grily v té absolutně nejlevnější kategorii, získáte za rozumný peníz moderní gril, jehož funkčnost a praktičnost vás určitě příjemně překvapí. A pokud to s grilováním myslíte opravdu vážně, dáváte přednost neopakovatelné chuti pokrmů připravených na dřevěném uhlí a jste ochotni sáhnout hlouběji do peněženky, můžete si pořídit takřka sofistikovaná zařízení, na kterých budete moci pro své hosty připravit pravé labužnické orgie.

Druhou nejrozšířenější skupinou zahradních grilů jsou grily plynové. Méně často se na zahradách můžeme setkat s elektrickými grily. Jejich výhody oceníme především při grilování na balkóně nebo v interiéru.

» Zahradní grill Weber v prodejně Weber World.
» Hledáte recepty pro každodenní vaření?
» Big green egg