Ve 4. díle Šefa na grilu se grilovaly ryby

Ve čtvrtém, bohužel už předposledním díle pořadu Šéf na grilu, se Zdeněk Pohlreich zaměřil na ryby a jejich přípravu na grilu. Šéfkuchař zmínil základní zásady, kterými byste se měli při nákupu ryb na gril řídit, a hned na to se pustil do grilování.

Jako první ryba se na jeho gril Weber Gourmet dostal pstruh, následovaný filety z lososa a tuňáka. Zdeněk Pohlreich využil na přípravu všech tří druhů ryb litinový rošt Sear Great, který již jeho gril obsahuje ve standartu. Pro běžné smrtelníky (rozuměj neprofesionální kuchaře) však může být grilování křehkého rybího masa na děrovaném roštu problém. Gril Weber Gourmet ale počítá i s touhle variantou.

Díky individuální možnosti přizpůsobení typu roštu u grilu Weber Gourmet je možné litinovou mřížku ( vhodnou třeba na přípravku steaků) nahradit dalšími typy roštů – buď jednoduchým roštem, čínskou pánví Wok, a nebo grilovací pánví. Právě ta je na přípravu křehkého rybího masa (a samozřejmě nejen na něj) velmi vhodná.

Grilovací pánev pro gril Gourmet je vyrobená ze smaltem ošetřené těžké litiny, a výborně vede a dlouho drží teplo. Při jejím použití doporučujeme použít metodu přímého grilování – tzn. že hořící brikety umístíme přímo pod pánví. I přes ošetření povrchu pánve smaltem je nutné její potření olejem nebo sádlem – aby se nám grilované rybí maso – velmi křehké – nepřichytilo na pánev, a nepotrhalo se.

Při práci s rybami obecně nepoužíváme běžné grilovací nářadí – vidličku či kleště, ale velkou grilovací lopatku na ryby, která nám umožní obracet ryby na roštu bez možnosti, že je neopatrnou manipulací poškodíte, a že se rozpadnou. Pomocí ní se tak podaří udržet ryby krásně celistvé, a po grilování budou nejen skvěle chutnat, ale i vypadat.

Fotografie poskytly www.grilykrby.cz – první Weber World Partner v České republice.

Gril Weber One Touch Premium Gourmet 57

Grilovací litinový rošt použitý v pořadu Šéf na grilu …

… je možné vyměnit za grilovací pánev…

… která přesně pasuje do roštu systému Weber Gourmet

Detail velké nerezové lopatky na grilování ryb

Porovnání velikosti grilu a plochy lopatky na grilované ryby

» Zahradní grill Weber v prodejně Weber World.
» Hledáte recepty pro každodenní vaření?
» Big green egg