Šéf na grilu: na jakém grilu se vlastně griluje?

Televize Prima má opět pořad s vysokou sledovaností – a stal se jím vůbec ne překvapivě pořad Šéf na grilu. Hvězda nejen kuchařská, ale i mediální – Zdeněk Pohlreich – zamířil po dvou úspěšných seriálech opět do gastronomie – tentokrát na téma grilování. Na čem vlastně ale Zdeněk Pohlreich griluje? Představíme Vám gril z pořadu Šéf na grilu. 

Zdeněk Pohlreich používá v pořadu gril od firmy Weber – typ One Touch Premium Gourmet s litinovou Sear Grate sadou. Ze zákulisí pořadu se nám doneslo, že šéfkuchař měl na výběr celou výrobní řadu firmy Weber – včetně velkých a luxusních plynových grilů Summit, ale sáhl po klasickém kotlovém grilu na dřevěné uhlí – a zřejmě věděl proč.

Systém Weber Gourmet je totiž novinkou pro letošní grilovací sezonu. Jedná se o kombinaci trojmo niklovaného roštu s roštem litinovým. Kombinují se tedy vlastnosti obou roštu, což je velká výhoda při grilování. Výhodou niklovaného roštu je pozvolná příprava grilovaného pokrmu, oproti tomu výhoda litinového roštu je teplotní stálost. Litinový rošt do sebe krásně natáhne teplo a dlouho si jej zachová, a je ideální pro přímou metodu grilování tzn. rychlou přípravu steaků nebo klobás. Maso se díky vysoké teplotě na litinovém roštu krásně zatáhne a vznikne nádherné drážkování na připravovaném pokrmu. Chuťově je potom Váš steak jedinečný a můžete si jej připravit dle Vaši chuti (Raw, medium nebo Well done). K tomuto roštu existují další nástavce pro grilování a to litinová pánev (na přípravu masových směsí, ryb, sázených vajec, slaniny, omáček, drobné zeleniny a mořských plodů) nebo litinová pánev Wok pro přípravu krevet, masových směsí – čína, thajské speciality, polévek). Jednoduchá výměna nástavců zvyšuje možnosti přípravy pokrmů a nabízí různé variace. Již není potřeba mít několik různých roštů a doplňků. Stačí jen gril Gourmet + roš Sear Grate + pánev / pánev Wok a můžete se pustit do díla.

Jediný gril, který momentálně nabízí tyto výhody je gril Weber Premium Gourmet. Tento gril kromě roštu Gourme Sear Grate obsahuje také vestavěnou termosondu pro zjištění aktuální teploty uvnitř grilu, dále pak tepelný štít pod madlem (ochraní Vás před popálením).

Další výhody grilu jsou jeho provedení a tvar. Jako všechny grily Weber. Vyroben je z nízkouhlíkové oceli, která je pokryta porcelánem – smaltovaným nánosem. Materiál je tedy velmi lehký a pevný. Snadno drží teplotu uvnitř grilu. Obsahuje dva regulátory pro snadné rozpalování briket nebo dřevěného uhlí. Dále pak jednoduchý čistící systém pro čištění grilů a palivové přepážky pro nepřímou grilovací metodu.

Vyzkoušejte i nepřímou metodu na grilu Premium Gourmet. Jednoduše dáte brikety do palivových přepážek, tím Vám vznikne uprostřed místo kde nebude pokrm v přímém kontaktu s žárem. Při nepřímé metodě je vždy poklop zavřený, tím zaručíte cirkulaci teplého vzduchu a pozvolné grilování. Připravovaný pokrm připravovaný nepřímou metodou je Šťavnatý, rovnoměrně ugrilovaný a velmi chutný. Velikost grilu (průměr 57cm) Vám umožní přípravu pokrmu až pro 12 osob.

Fotografie poskytly www.grilykrby.cz – první Weber World Partner v České republice.

Takhle vypadá gril v krabici – je rozložený, montáž zabere cca 10 minut

Takhle vypadá gril po sestavení – klasický tygr kotlového grilu Weber

Kotlový gril One Touch premium může být vybaven i přídavným stolkem

Takhle vypadá Gourmet Sear Great sada – tady se grilovaly steaky

Takhle vypadá systém výměnných roštů – můžete použít tenký rošt, těžký litinový rošt na steaky, nebo pánev Wok – vše na jednom grilu

Rošt ve grilu bez prostřední části grilovacího roštu

Rošt s vloženým litinovou mřížkou na steaky

Stejný rošt s vloženou pánví – na přípravu masových směsí, ale i omáček, palačinek

» Zahradní grill Weber v prodejně Weber World.
» Hledáte recepty pro každodenní vaření?
» Big green egg