Grilování ryb: jak na to
Ještě než se pustíte do grilování ryb, může vám přijít vhod několik praktických tipů. Zkušeným návštěvníkům Nagrilu.cz jistě nemusíme připomínat, že je dobré si předem nachystat vše potřebné pro grilování.
Díky tomu se později nebudete muset zdržovat hledáním nože, který jako na potvoru není tam, jako vždy. Ve vaší výbavičce by určitě neměl chybět: nůž, talíře, kleště na obracení ryby, jehly (špejle), koření, olej, (marinádu), preventivně nádobu s vodou (kdyby hořelo víc, než je zdrávo), štětec (mašlovačku) na potírání ryby, textilní utěrku (nikoliv z umělých vláken; ta se totiž při nějakém nešťastném úrazu přitaví na pokožku), příbory, nápoje, dochucovadla atd.
- Budete-li opékat ryby na ohništi, stačí místo dřevěného uhlí odpadové dřevo (ovšem bez nátěrů a impregnace). V přírodě to nebude nic těžkého; v lese na zemi určitě najdete spoustu středně silných suchých větví. Ty nasekejte na menší kousky, které vydají na dostatečnou vrstvu žhavého popela, na němž pak budete rybu opékat.
- V grilu nejspolehlivěji použijeme dřevěné uhlí zakoupené v obchodě. Nejdříve připravíme hraničku ze suchých třísek, tu zapálíme a na hořící dřevo nakupíme menší kousky dřevěného uhlí. Po rozhoření jej rozprostřeme po ploše grilu a přiložíme jeho větší kousky.
- Na podpal v žádném případě nepoužívejte různé chemické podpalovače, líh, petrolej či naftu.
- Rošt grilu nechte nejprve „očistit“ žárem rozhořeného dřevěného uhlí, pak jej potřete rostlinným olejem; kůže ryby se na něm nebude přichytávat (u rybích steaků /podkoviček/ toto nebezpečí nehrozí, neboť na roštu leží svalovinou).
- Rybu pokládejte na rošt až ve chvíli, kdy je dostatečně rozpálený a dřevěné uhlí už jen žhne.
- Jakmile už ryba leží na roštu, oheň v grilu nerozfoukávejte; vybuzené plameny by mohly rybu znehodnotit.
- Rybu po položení na gril nechte chvilku „zatáhnout“, aby z ní neunikala šťáva. Teprve pak ji potírejte olejem či marinádou.
- Plameny nesmí v žádném případě rybu „olizovat“. Došlo by k jejímu připálení, ryba by dostala nevzhlednou podobu, na obzoru by bylo i nebezpečí vzniku karcinogenních látek na povrchu ryby.
- Zábavnou změnou je i pečení ryb v hlíně. Do navlhčeného pergamenového (máslového) papíru se připravená ryba zabalí (může být i víc vrstev papíru), okolo papíru se navrství zhruba dvoucentimetrová vrstva hlíny (stačí přiměřeně navlhčená zemina). Celý „balíček“ s rybou se vloží do žhavého popela v ohništi a zahrábne se (doba pečení se pohybuje od 45 do 60 minut). Hlína (zemina) funguje jako ideální keramická zapékací miska; nic se nepřipeče, nespálí, ryba úžasně voní.
- Ke grilování se hodí všechny druhy ryb. Větší ryby je rozhodně lepší naporcovat (ideální jsou steaky /podkovičky/).
- Po základním opracování stačí ryby (zejména silnější porce) poctivě nasolit (víc, než jsme jinak zvyklí – nic totiž nechutná tak fádně jako nedosolená ryba). Než různá tzv. všemocná koření a nakládací směsi je lépe rybu po osolení a ocitronování (a případném potření rozetřeným česnekem či rybím kořením) jen nechat alespoň dvě tři hodinky odležet.
- U středně velké ryby je možné oddělit hlavu, naříznout trup podél páteře až do ocasní partie a vytvořit tak jakousi „placku“. Nevypadá to sice tak lákavě jako celá ryba, o to lépe se však takhle připravená ryba propeče (na straně kůže je ji třeba opékat o trochu déle).
- Středně velkou rybu však můžeme ponechat i s hlavou. V tom případě však prodloužíme řez v břišní dutině až do ocasní partie, abychom tuto silnější vrstvu masa mohli dobře prosolit.
- U ryb s masitějším hřbetem uděláme z každé strany několik šikmých hlubších zářezů a vetřeme do nich sůl a vkapeme citronovou šťávu.
- K obracení ryb na roštu zásadně nepoužívejte vidličku, ani do nich během přípravy nepíchejte.
- V posledních minutách grilování je možno do ohniště – pro zlepšení chuti upravovaných ryb – přihodit jalovec, česnek či jiné přírodní aromatické látky.
- Celé ryby grilujte celkem (během grilování je obracíme) zhruba 20 až 30 minut, steaky (podkovičky) ryb pak 6 až 12 minut.
- Použití alobalu při opékání/grilování ryb má svá plus i minus. Nečekejme při jeho využití opečenou rybu, spíše to bude ryba dušená. Bez přiměřeného potření tukem vnitřního listu alobalu existuje nebezpečí přilepení kůže ryby k alobalu.
- Grilované ryby je vhodné ke konzumaci doplnit přílohami – různými omáčkami, zeleninovými saláty či dipy, do nichž lze sousta namáčet.
Přečtěte si také:
Kuchyňská úprava ryb před grilováním