Marinádový týden Nagrilu.cz

Následujících sedm dní se budeme společně doslova topit v marinádě. Každý den se můžete těšit minimálně na dvě nové marinády. Koneckonců s prodlužujícími se večery nabírá grilovací sezona na obrátkách a dobrá marináda může produktům vašeho kulinářského snažení pomoci o dimenzi dál :-).

Na úvod si dejme trochu teorie. Budeme-li přísně formální, můžeme si pod pojmem marinování představit "… nechání potravin (hlavně masa, zeleniny a sýrů) ve směsi aromatických látek a kapalin (marinádě) po delší dobu, aby potraviny nasákly určenou vůní a chutí. U masa je se jedná také o jeho změkčení. Marináda je obvykle směs oleje, octa nebo vína a zvoleného koření. " (zdroj: vareni.cz).

K této definici dodejme, že k dalším obvyklým ingrediencím patří bílý jogurt nebo kefír a citrónová šťáva. Kvalitní olej zesiluje chuť použitého koření, úkolem kyselé složky je dodat jídlu osvěžující příchuť a zároveň prodloužit jeho trvanlivost.

Marináda by tedy měla (nejen) masu dodat co nejdokonalejší chuť. Marinovaný pokrm musí být v marinádě nějakou dobu naložený. Tento čas se odvíjí od druhu masa, konkrétní marinády, od toho nakolik chceme mít pokrm kořeněný (silný), ale také od toho, jak moc už jsme hladoví :-). V některých případech stačí hodina, jindy je třeba nechat maso marinovat až do druhého dne. Marinádu, která Vám zbude, nevylévejte. V průběhu grilování ji využijete k průběžnému potírání jídla.

K marinování nám může posloužit obyčejný plastický sáček. Do něj vložíme maso, přidáme marinádu a necháme odležet v lednici. Pokud vás během marinování mlsná dožene k ledničce, využijte toho a sáček obraťte a maso v něm lehce promněte. Pro marinování můžete použít i obyčejnou plastikovou krabici s patentním víkem. Nepoužívejte ale kovové nádoby, aby do masa nepronikla chuť kovu. Výjimkou mohou být snad jen nerezového hrnce.

Drůbeží maso a ryby marinujeme kratší dobu, protože marinádu nasáknou rychleji. Pouze pokud budeme ryby udit, můžeme je nechat marinovat celý den. Vepřovému masu bude stačit, když v marinádě zůstane dvě až dvanáct hodin. Naproti tomu hovězí maso často marinujeme i 24 hodin.

» Zahradní grill Weber v prodejně Weber World.
» Hledáte recepty pro každodenní vaření?
» Big green egg