Několik praktických tipů pro výběr grilu

Sezona milovníků grilování, dobré pohody a posezení pod širým nebem již nezadržitelně klepe na dveře. Pokud si na léto hodláte udělat radost a pořídit novou techniku (rozuměj gril), máme pro vás několik praktických tipů na co při výběru grilu nezapomenout.

Na trhu je v současnosti k dispozici velké množství nejrůznějších druhů a typů grilů. Podle čeho byste se měli rozhodovat při výběru toho, který bude vyhovovat právě vám?

Nejprve je na místě zamyslet se, jak často budete grilovat, kde budete většinou grilovat, kdo bude gril obsluhovat, pro kolik lidí se bude grilovat, jaké máte prostory na uskladnění grilu mimo sezonu a v neposlední řadě kolik chcete do nákupu grilu investovat. A pokud nemáte dobrou pojistku a netoužíte po tom, aby se vám barbecue neplánovaně neprodražilo, vyplatí se myslet i na bezpečnost.

Ještě před tím, než se dostaneme k samotným tipům, zkuste si projít základní charakteristiky nejobvyklejších typů grilů. Jsou to grily na dřevěné uhlí, plynové grily (grily s lávovými kameny), elektrické grily a vodní grily. U každého z nich jsou vyjmenovány jeho výhody i nevýhody.

Máte-li jasno, zda je pro vás vhodný gril na dřevěné uhlí, plynový či třeba elektrický a pokud jsme vás v článku příliš nezmátli jazykovou kombinací "tipů" a "typů", zde jsou ony slibované tipy na co při nákupu grilu také myslet:

1. Stejně jako u jakéhokoliv jiného výrobku platí, že by u grilu neměl chybět srozumitelný návod k použití. Sestavit gril sice obvykle není nic náročného, ale vysvětlujte to po dvou hodinách marných pokusů vše smontovat několika hladovým krkům, které Vás při sestavování grilu sice neúnavně povzbuzují, ale ruku k dílu nepřiloží.

2. Počítejte s tím, že některé jednoduché a lehké grily jsou méně stabilní. Obzvláště se to týká nejlevnějších plechových grilů na dřevěné uhlí. Někdy může stačit trocha nepozornosti nebo třeba leknutí vašeho domácího miláčka (zde můžete dosadit jak manžela, tak psa) a po lehkém zavadění se gril i s rozpáleným dřevěným uhlím může poroučet k zemi.

3. Zaměřte se na bezpečnost používání. Stabilitu celého grilu i nožiček či stojánků, zajištění, zabezpečení ohně, použité materiály grilu, madel a držáků. V prodejně může kovový držák příjemně chladit na ruku, ale o kolik stupňů dokáže při grilování změnit teplotu zjistíte až na vlastní kůži v ten nejméně vhodný okamžik.

4. Je grilovací rošt polohovatelný? U grilů na dřevěné uhlí je poloha roštu resp. jeho blízkost k ohništi základní možností prostřednictvím které můžete regulovat teplotu.

5. Mobilita a manipulovatelnost. Je možné gril snadno přemisťovat?

6. Má gril odkládací plochy, odnímatelný rošt, poklop, doplňky a další příslušenství? Využijete je vůbec?

7. Náročnost obsluhy, údržba.

8. Estetické hledisko. Pokud jste opravdoví fajnšmekři a dbáte na styl, nemůžete podcenit ani vzhled.

» Zahradní grill Weber v prodejně Weber World.
» Hledáte recepty pro každodenní vaření?
» Zahradní grily Weber – záruka snadného grilování.